Početna strana > Hronika > Saša Dragin: "Imlek” pravi veštačke nestašice mleka
Hronika

Saša Dragin: "Imlek” pravi veštačke nestašice mleka

PDF Štampa El. pošta
sreda, 11. avgust 2010.

Iako se situacija sa isporukama mleka juče neznatno popravila, mleka na tržištu ni juče nije bilo dovoljno. A ako je suditi po najavama mlekara, takvo stanje će potrajati i narednih dana. I dok proizvođači mleka tvrde da je glavni uzrok nestašice smanjena proizvodnja sirovine, iz Ministarstva poljoprivrede poručuju da je nestašica veštačka, jer na taj način proizvođači poput „Imleka” hoće da opravdaju poskupljenje mleka pred potrošačima. U „Imleku” tvrde da je ulaz sirovog mleka u mlekare nedovoljan, i da nestašice nisu veštačke, jer se problem sa manjkom sirovog mleka pojavio, kako kažu, još u drugoj polovini jula.

- I sa njim su se susreli svi proizvođači. Mi smo manjak sirovog mleka pokrivali postojećim zalihama, ali one su se sada potrošile, i mleka jednostavno nema dovoljno. Svesni situacije, na vreme smo upozorili javnost na mogućnost nestašice, a istovremeno smo doneli odluku da 15. avgusta našim farmerima podignemo otkupne cene na 28,5-29,5 dinara po litru, što je za oko 10 odsto. Jer taj novac farmeri mogu da iskoriste na pojačanu ishranu krava i da na taj način poprave njihovu mlečnost. Međutim, to nije dovoljno, jer treba da pomogne i država, tako što će podići subvencije, koje su pre tri godine oborene sa četiri na 1,5 dinar - kaže Nevena Veselinović, PR „Imleka”, i dodaje da su tvrdnje da su nestašice veštačke sulude, jer nijedna kompanija nema interes da svesno smanjuje prodaju svojih proizvoda i tako ugrožava svoju zaradu.

- Osim toga, optužbe Ministarstva da mleka nema jer se „Imlek” prodaje nisu tačne, budući da od prodaje naše kompanije do kraja ove godine nema ni reči. Niti se o tome pregovara - kaže Veselinović.

S druge strane, Saša Dragin, ministar poljoprivrede, kaže za „Blic” da svaki put kada „Imlek” hoće da podigne cene u maloprodaji, ova kompanija pravi veštačke nestašice i optužuje državu da ne isplaćuje dovoljno visoke subvencije. A država u odnosu na prethodne godine, kaže, sada isplaćuje mnogo veće premije.

- Međutim, to „Imleku” ne odgovara. Oni bi hteli da država premije plaća samo po litru kako bi oni onda za taj iznos seljaku plaćali manje otkupne cene. E, ne može. Ministarstvo poljoprivrede nije ovde da finansira razne investicione fondove i tajkune, već seljake - izričit je Dragin.

Ministar dodaje da je zbog toga cela priča oko nestašice mleka veštački napravljena i ranije već viđena.

- I mleka i krava je pre 1. avgusta, kada su poskupljenje i nestašica istovremeno najavljene, bilo dovoljno. A onda, odjednom čujete priče „krave manje daju zbog vremena”, „država je kriva - niske su subvencije”. Stvar je u tome što „Imlek” koji drži 60 odsto tržišta mleka, treba da se proda. A na ovaj način žele da povećaju svoju tržišnu vrednost, ali i da izbegnu povećanje otkupnih cena - kaže Dragin i dodaje da je Ministarstvo u nekoliko navrata podnosilo prijavu Komisiji za zaštitu konkurencije da se ispita da li je „Imlek” monopolista.

- Monopolističku poziciju „Imleka” Komisija je utvrdila dva puta, ali je to oba puta oboreno pred sudom, što znači da tu nešto smrdi. A država ne može da ih kazni bez zvanične potvrde o njihovom monopolu. Ali mogu potrošači, koji treba da se preorijentišu na kupovinu mleka drugih mlekara - kaže Dragin i dodaje da su ostale mlekare već postigle dogovor sa poljoprivrednicima o podizanju otkupnih cena na 29 do 30 dinara po litru.

- „Imlek” još nije, a ja sam sa gradonačelnikom Beograda usaglasio stavove da će se, ako na kraju i „Imlek” ne podigne otkupne cene, osposobiti „Pančevačka mlekara”, koja će od PKB-a umesto „Imleka” preuzimati mleko - kaže Dragin.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner